Man går ind i en butik og skal have lidt vejledning, inden man køber, hvad man skal bruge, fordi man er temmelig blank og ikke aner noget som helst i verden om gør-det-selv:
– Jeg har tabt en pande med bacon på mit trægulv, så nu er jeg ude efter noget trærens, der kan fjerne pletten.
– Er det en stor eller lille plet?
– ?!?! Ja, den er temmelig stor.
Vi er nået over til hylden med produkterne. Damen tager en dåse ned, kigger på beskrivelsen på bagsiden og går så igang med at læse:
– Pletfjerner [fingeren glider henover teksten] fjerner effektivt pletter fra f.eks. fedt. [Hun springer ned til how to do] Sprøjt direkte på pletten […] Du skal holde dåsen 25 cm fra pletten. [… ] Så skal det trække op til 30 min., og så skal du vaske med lunken vand.
– Kan man bruge det flere gange, hvis pletten nu ikke er væk?
Ekspedienten kigger videre ned over beskrivelsen.
– Ja, det står lige her at du kan genbehandle efter behov.
– Har I andre produkter?
Hun skimmer hurtigt hylden.
– Nej.
Så hvis du står og mangler et job, og du kan læse, kan du jo altid blive gør-det-selv-ekspert i Silvan.
Muahahaha! Har lige læst højt for Manden. Jeg tror, du er rent ind i samme Silvan-ekspert som os, da vi skulle købe maling. Hun var tidligere maler fortalte hun, og derfra gentog hun bare sig selv. “Tidligere maler siger du?!:)”